Наталія Порвіна, директорка департаменту підтримки агробізнесу та ESG напряму Credit Agricole
Банківська система та агросектор поступово адаптувалися до функціонування в умовах війни. Фінансування весняної посівної-2025 перебуває в активній фазі. Агробізнес звертається за кредитуванням на поповнення обігових коштів і бере кредити на розвиток, оновлення парку техніки, щоб бути конкурентоспроможним і зберегти свою фінансову стійкість у майбутньому. Цьому сприяють також і партнерські програми з такими міжнародними фінансовими організаціями як ЄБРР і МФК, які дозволяють придбати основні засоби на вигідних умовах.
Агрокредитування, в свою чергу, є частиною ДНК нашої Групи − ми прагнемо підтримувати агробізнес, який драйвить економіку й генерує значну частку валютних надходжень України. Звичайно, в умовах війни є значні ризики фінансування, але ми готові задовольняти попит на фінансування більш активно, ніж це було на початку війни.
Про динаміку фінансування аграріїв у 2024 році
У 2023-2024 роках кредитний портфель банків стабілізувався. За даними НБУ, станом на 31 грудня 2024 року загальний портфель кредитів, наданих сільськогосподарським товаровиробникам, становив 114,3 млрд грн (практично на рівні минулого року). Спостерігається підвищення попиту на інвестиційне фінансування з більш тривалими термінами кредитування, водночас попит на поповнення обігових коштів став стриманішим. Основна причина цього полягає в збільшенні прибутковості українських аграріїв.
За підсумками 2024 року ми спостерігаємо суттєве покращення фінансового стану агровиробників. Воно відбулося за рахунок відновлення ціни на продукцію рослинництва та завдяки стабільній роботі чорноморських портів, що забезпечило регулярні поставки продовольства на експорт. Також у 2024 році агровиробники отримали непогану врожайність озимих культур (озима пшениця та озимий ріпак). Разом із тим, варто зазначити, що зменшився середній рівень врожайності ярих зернових та олійних культур, зокрема кукурудзи й соняшника. Проте для більшості агровиробників суттєве зростання цін на ці культури дозволило перекрити менші обсяги валового виробництва. Так, на початку 2025 року середні внутрішні ціни в гривні на кукурудзу та ячмінь на 80 % вищі, ніж торік. Пшениця в середньому здорожчала на 75 %, соняшник і ріпак – на 80 % і 65 % відповідно.
Цінова динаміка для виробників молока також була досить позитивною. Протягом 2024 року ціни на молоко були в середньому майже на 30 % вищими, ніж у 2023 році. Попри зниження на початку 2025 року, ціни на молоко все ще залишаються істотно вищими, ніж торік.
Через зростання ціни на основні складові виробництва кормів і збільшення пропозиції м’яса змінилася ситуація на ринку виробництва свинини. Агровиробники, які не мають власного виробництва кормів та їх складових, продемонстрували суттєве зниження валової маржинальності в порівнянні з 2023 роком (часто валова маржа була від’ємною). Зниження маржинальності у свинарстві та зростання ризиків біобезпеки (поширення АЧС) змусили деяких агровиробників наприкінці 2024 року призупинити виробництво або збільшити забій тварин, що призвело до скорочення поголів’я. Наразі це вже має позитивний вплив на ринок живця, ціни почали відновлюватись.
Загалом, у 2024 році значній частині агровиробників вдалося отримати прибутки та покращити свої фінансові показники. Позитивна динаміка в рослинництві підвищила інтерес до купівлі агротехніки. Окрім того, у великої частини агровиробників збільшився попит на інвестиційне кредитування. Продажі агротехніки в 2024 році зросли, позитивна динаміка спостерігається і в 2025 році. Лізинг техніки також набирає обертів. Ми в Креді Агріколь надаємо послуги лізингу з провідними виробниками та дистриб’юторами: John Deere, Fendt, Wielton, MAN, Massey Ferguson, Lemken та іншими.
Окремо необхідно наголосити на активному інтересі клієнтів до інвестицій в напрямку посилення енергетичної автономності. На ринку спостерігається зацікавленість клієнтів у сонячних панелях та будівництві біогазових установок. Сталий розвиток і просування ESG-принципів корпоративного управління – важливий напрям роботи Креді Агріколь.
Напрямки агробізнесу, які найбільш активно звертаються за кредитуванням
Виробники зернових та олійних культур традиційно є найбільшими споживачами банківських кредитів. У період посівної кампанії ми спостерігаємо традиційне збільшення попиту на поповнення обігових коштів для закупівлі насіння, засобів захисту рослин і мінеральних добрив. Доволі часто аграровиробники використовують для цього партнерські програми банків із провідними гравцями на ринку цієї продукції. Перелік таких програм постійно розширюється, все більше банків починають активно розвивати цей напрямок.
Якщо говорити про інвестиційне фінансування, то агровиробники, які спеціалізуються на виробництві молока, наразі найактивніше демонструють свої інвестиційні апетити. Що стосується рослинництва, то в цій галузі спостерігається активний попит на оновлення машинно-тракторного парку та залучення під це банківського фінансування. Особливо активним є попит серед клієнтів, які вже тривалий час не оновлювали власну техніку.
Другий рік поспіль Креді Агріколь – найкращий банк для агробізнесу за версією ділового журналу «ТОП-100. Рейтинги найбільших» і видання Delo.ua.
Банк пропонує понад 60 партнерських програм, зокрема фінансування на поповнення обігового капіталу:
- Вартість кредитування – від 0,01 % річних у гривні.
- Строк кредитування – до 12 місяців.
- Знижена ставка на отримання кредиту без застави.
- Партнерські програми з Syngenta, Lidea, ADAMA, TIMAC AGRO, Corteva та іншими лідерами ринку.
Бажаєте отримати фінансування на вигідних умовах? Залиште онлайн-заявку і фахівець Креді Агріколь вам зателефонує: https://credit-agricole.ua/questionaire/finansovi-rishennya-dlya-posivnoyi