Програма винагород Mastercard
Каталог подарунків Mastercard
Online чат
Онлайн консультант
Очікування оператора...
Онлайн консультант

Креді Агріколь Україна сприяє сталому енергетичному переходу

01 Жовтня 2024

Французький банк підтримує використання відновлюваних джерел енергії в українському аграрному секторі


Про респондентів: Александр Чеснакофф, член правління Креді Агріколь Україна.
Наталія Порвіна, директорка департаменту підтримки агробізнесу та ESG напрямку Креді Агріколь Україна.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну та постійні атаки на українську енергосистему прискорили розвиток відновлюваних джерел енергії в країні. Банк долучився до цього процесу ще у довоєнний період і зараз фокусується на підтримці сталого енергетичного переходу України. Щоб сприяти створенню більш екологічного та незалежного енергетичного майбутнього, Креді Агріколь Україна наразі пропонує фінансові рішення, співпрацюючи як з міжнародними фінансовими організаціями, так і з Національним банком України.

«Фінансування відновлюваних джерел енергії є одним із пріоритетних напрямів нашої стратегії сталого розвитку та важливою ініціативою для майбутнього України», − зазначає Наталія Порвіна, директорка департаменту підтримки агробізнесу та ESG напрямку Креді Агріколь Україна. «Основна увага банку в цьому сегменті зараз спрямована на підтримку енергетичного переходу наших клієнтів», − зауважує вона.

Напрям підтримки бізнесу в його енергетичному переході в Україні не є новим для Креді Агріколь, але він значно змінився в умовах війни. До повномасштабного вторгнення росії багато хто в українському агропромисловому комплексі розглядав підвищення енергоефективності насамперед як спосіб розкрити додатковий потенціал зростання, а інвестиції у відновлювані джерела енергії зазвичай розглядалися як можливість отримати вигоду від зелених тарифів, запроваджених Урядом.

Ситуація почала змінюватися від початку повномасштабного вторгнення, коли українські фермери зіткнулися з низкою більш нагальних проблем, пов’язаних із зростанням вартості палива та імпорту. Ця зміна обставин збільшила потребу в заощадженнях, сприяючи створенню нового імпульсу та підвищенню інтересу до різних відновлюваних джерел енергії, водночас заохочуючи агробізнеси шукати способи зменшити свою залежність від національної енергосистеми.

Ця тенденція продовжує посилюватися у відповідь на атаки росії, спрямовані на енергетичну інфраструктуру України. На початку цієї кампанії авіаударів, під час першої воєнної зими, наприкінці 2022 та на початку 2023 років зріс попит на короткострокові рішення, наприклад, дизельні генератори. Пізніше, знищення значної частини енергосистеми України, яка ще функціонувала навесні 2024 року, спричинило більш масштабний пошук альтернативних джерел енергії в українському агропромисловому комплексі.

«Ми стали свідками переходу від генераторів, як швидкого рішення, до масштабніших та більш сталих варіантів, які можуть забезпечити надійність в довгостроковій перспективі», − розповідає Александр Чеснакофф, член правління Креді Агріколь Україна. «Цього року є набагато більше сонячних, біогазових і вітрових проєктів. Власники бізнесів розробляють інвестиційні проєкти на зимовий сезон, а також будують плани на майбутній 2025 рік і далі», − зауважує він.

За словами Александра Чеснакоффа, попит на фінансування енергетичних проєктів залишається високим. Він зазначає, що протягом першої половини літа 2024 року банк зміг створити портфель відновлюваних джерел енергетики з переважно невеликих проєктів, орієнтованих на посилення енергетичної незалежності, на суму, що сягає 300 мільйонів євро. «І це йдеться лише про наш банк. Я впевнений, що й інші банки в Україні також виявляють аналогічну зацікавленість», − коментує Александр Чеснакофф.

Наталія Порвіна зазначає, що наразі українські клієнти Креді Агріколь найбільше цікавляться проєктами сонячної та біогазової енергетики, оскільки вони прагнуть підвищити свою енергонезалежність та зменшити ризики проблем з електропостачанням. Окрім фінансування, банк підтримує такі прагнення, пропонуючи експертний супровід своїх фахівців, які відвідують клієнтів та надають детальний аналіз потенційних варіантів енергетичного переходу. «Наші експерти близько 70% свого часу перебувають у полях. Вони консультують клієнтів та дають технологічні рекомендації з фокусом на потенційному заощадженні та сталості. Наш банк має на меті слугувати експертним центром у галузі агро та ESG, а наша місія – сприяти фінансуванню зеленої трансформації України», − розповідає Наталія Порвіна.

У той час, коли реалії війни відіграють ключову роль у просуванні енергетичного переходу України, паралельний прогрес країни на шляху до майбутнього членства в Європейському Союзі є важливим додатковим фактором, який допомагає переконати власників агробізнесу взяти на себе зобов’язання щодо більш екологічного енергетичного майбутнього. Україна отримала офіційний статус країни-кандидата на вступ до ЄС у червні 2022 року, а переговори про членство офіційно розпочалися навесні 2024 року. Ймовірно, мине ще багато років, перш ніж Україна стане повноправним членом союзу, але по мірі того, як розвиватиметься процес і країна впроваджуватиме більше нормативних актів ЄС, агропромисловий комплекс муситиме адаптуватися. «Процес євроінтеграції допомагає розвивати культуру сталого розвитку та підкреслює переваги енергетичної незалежності. Поступово мислення змінюється», – зазначає Александр Чеснакофф. Нещодавно Креді Агріколь Україна підписав угоду з USAID про надання грантів на фінансовий лізинг та підтримку малого і середнього бізнесу в оновленні транспортних засобів, обладнання та техніки, а також в перетворенні їхнього операційного процесу в більш екологічний.

Все це сприяє покращенню стану енергетичного сектору України, що матиме значний вплив на агропромисловий комплекс країни у найближчі роки. На думку Александра Чеснакоффа, масштабне бомбардування енергетичної інфраструктури України росією в березні 2024 року є важливим знаком для пробудження країни. Він переконаний, що тепер вже можна визначити ознаки історичних змін в енергетичному секторі. «Трансформацію зазвичай легше визначити в ретроспективі, і її не завжди видно, поки вона триває. Але через два-три роки картина виробництва електроенергії в Україні буде зовсім іншою, і тоді ми зможемо усвідомити, що значна частина цих змін почалася навесні 2024 року, − зазначає Александр Чеснакофф. Для нас, як невід’ємної частини міжнародної Групи, це величезна відповідальність. Ми працюватимемо в Україні, а це означає, що ми мислимо довгостроковими масштабами, а не шукаємо короткострокових вигод. Для нас важливо, щоб нам довіряли, тому ми завжди максимально прозорі. Креді Агріколь Україна намагається бути інноваційним банком, швидко реагувати на зміни, бути достатньо мобільними, і водночас ми непохитні у своїх стандартах фінансового моніторингу».

Контакт центр Credit Agricole
0 800 30 5555 Безкоштовно