Як соціально відповідальний бізнес Креді Агріколь прагне попередити випадки фінансового шахрайства через підвищення фінансової грамотності українців. Розповідаємо про поширені схеми, які використовують шахраї та нагадуємо основні правила безпеки під час безготівкових розрахунків.
Схема шахрайства з використанням соціальних мереж
Шахраї отримують доступ до сторінки жертви в соціальних мережах або месенджерах. По списку контактів, від імені жертви вони надсилають повідомлення з проханням терміново позичити їм кошти та з обіцянкою дуже швидко їх повернути.
Якщо ви отримаєте такий запит в соціальних мережах, месенджерах, SMS або у електронній пошті, не надсилайте одразу кошти. Радимо сконтактувати з людиною, яка вам написала, іншим способом, що дасть вам змогу почути її голос та переконатись у достовірності інформації, що вам надіслали раніше.
Схеми з застосуванням платформи ОЛХ, коли ви - продавець товарів
Схема#1 Підробка під безпечний платіж:
При реєстрації на сайті ОЛХ та увімкненні сервісу ОЛХ доставка, вам запропонують ввести номер банківської картки, куди будуть зараховані кошти в разі успішного продажу товару.
Якщо «покупець» товару намагається продовжити спілкування у сторонніх месенджерах, не на сайті ОЛХ, та надсилає вам посилання на сайти начебто для зарахування коштів, на яких необхідно зазначити ваш номер картки, термін дії, CVV-код або код, який надійде в SMS, пам'ятайте — це шахрай.
Якщо ви продаєте товари на ОЛХ, користуйтеся виключно сервісом ОЛХ доставка.
Схема#2 Підробка чеку про оплату
Якщо ви продаєте товари на сайті ОЛХ та не користуєтесь сервісом ОЛХ доставка, а надаєте покупцю номер картки для зарахування коштів, пам’ятайте, що це може бути шахрай, який сфальсифікує скріншот чека по оплату.
Якщо покупець показує копію чека, а грошові кошти на ваш рахунок не надійшли, при цьому «покупець» говорить, що кошти довго зараховуються і обов’язково надійдуть пізніші, пропонує вам зателефонувати в службу підтримки за телефоном, що вказаний на чеку про оплату (найвірогідніше, там номер шахрая), пам'ятайте — ви можете спілкуватися із шахраями.
Не надсилайте товар, якщо кошти не надійшли на ваш рахунок.
Схема з застосуванням платформи ОЛХ, коли ви - покупець товарів
Схема#1 Підробка під безпечний платіж:
Ви хочете здійснити покупку безпечно, але продавець каже, що в нього виникли проблеми із сервісом ОЛХ доставка, тому він не може отримати оплату безпосередньо на сайті ОЛХ. Продавець пропонує перейти для спілкування в сторонні месенджери та просить здійснити угоду за посиланням, яке надає вам (на перший погляд, воно дуже схоже на електронну адресу сайту ОЛХ). Щоб придбати товар на цьому сайті, вам потрібно ввести персональні дані та дані платіжної картки (номер картки, термін дії, CVV код). Якщо ви це зробите, то надішлете шахраю всі конфіденційні данні, якими він скористається та викраде кошти з вашого рахунку.
Не переходьте на сторонні сайти та месенджери, які надсилає вам продавець, спілкуйтеся виключно через чат сайту ОЛХ та користуйтеся виключно сервісом ОЛХ доставка. В разі якщо продавець надсилає вам посилання на сайти, на яких потрібно ввести номер картки, термін дії, CVV-код або код із SMS, пам'ятайте — це шахрай.
Схема #2. Вимагають передоплату:
На сервісах оголошень можуть бути облікові записи, які маскуються під бренди справжніх магазинів і створюють враження, що продають і у себе на офіційних сайтах, і на OLX. Шахраї можуть також продавати товари від імені магазинів, які не мають офіційного сайту. Такі «продавці» вимагають передоплату, обіцяють після неї надіслати товар і, звісно, не роблять цього.
Завжди перевіряйте через пошукові запити в мережі інтернет магазин/відгуки про нього/телефони (є спеціальні сайти, які збирають номери телефонів шахраїв).
Допомога псевдоволонтерам ЗСУ
В умовах війни українці активно відгукуються на запити про збір коштів на допомогу ЗСУ. Це можуть бути збори кошів на одяг, амуніцію, аптечки, дрони для військових тощо. Разом із тим в соціальних мережах та месенджерах є багато шахрайських повідомлень, які використовують цю схему, аби незаконно заволодіти вашими коштами. Ми радимо вам довіряти лише перевіреним благодійним фондам та організаціям, або ж волонтерським рухам, які перевірені на практиці вашими друзями та близькими.
Виплати через війну від місцевої влади, ЮНІСЕФ, ООН та інших міжнародних організацій
Під час війни існує практика виплати грошової допомоги від міжнародних фондів постраждалим від війни, зокрема тимчасово переміщеним особам. Переважну більшість таких виплат реєструють офіційно через застосунок Дія. Разом із тим, під виглядом благодійної організації або відомих українських банків можуть діяти шахраї.
Вони надсилають пропозицію щодо грошової виплати у месенджери та вказують посилання на шахрайський сайт, де жертві пропонують ввести дані банківської картки, логіни та паролі від інтернет-банкінгу. Після цього шахраї викрадають кошти з рахунку. Тому не слід довіряти таким повідомленням. Користуйтесь лише інформацією від офіційних державних органів влади щодо соціальних виплат людям, які постраждали від війни, яка розміщена на офіційних веб-сайтах, адреса яких має домен в зоні gov.ua.
Про випадки ймовірного шахрайства просимо вас повідомляти в довідковий центр банку (0 800 305555)