NV Червень 2023
30 років в Україні. CEO Crédit Agricole про потенціал розвитку країни і бізнесу та незламність українського народу
Міжнародний банк Crédit Agricole цьогоріч відзначає 30-річчя роботи на українському ринку. Перший іноземний банк, що прийшов в Україну, за цей час встиг потрапити до десятки на українському ринку за розміром чистих активів та стати системно важливим, одним із лідерів автокредитування та постійним і надійним партнером українського агробізнесу. Банк має 141 відділення по всій Україні, а в його команду працює 2200 співробітників.
У перші дні повномасштабної війни група Crédit Agricole підтримала Україну, рішуче засудила вторгнення та зупинила будь-яке нове фінансування російських компаній та всю комерційну діяльність у росії.
NV поспілкувався з СЕО Crédit Agricole Карлосом де Корду про 30 років роботи в Україні, вихід з росії й майбутнє банку та України.
Розкажіть будь ласка, яких результатів ви досягли на українському ринку за 30 років роботи?
Справді, 30 років минуло. Ми були першим іноземним банком, який прийшов в Україну, це було в далекому 93 році, а наразі ми святкуємо нашу 30-ту річницю. Ми розпочали свою роботу в Україні на початку незалежності. Нашою метою була підтримка міжнародних компаній, які хотіли розвивати свій бізнес тут. Це головне.
Коли банк вже почувався досить впевнено в Україні, група Credit Agricole вирішила розширити свій бізнес і у 2006 році придбала Індекс банк. Це був вже сформований банк, що мав мережу відділень по всій країні.
Таким чином ми покрили сегмент роздрібного бізнесу, корпоративного бізнесу, роботу з юридичними особами і вже тоді вирішили сконцентруватися на агросегменті.
Власне працювати з агробізнесом ми почали в 2009 році, а ось управління агроекспертизи в рамках банку створили 11 років тому. Ми можемо пишатися тим, чого досягли за цей період, тому що ми фактично приймаємо участь в розвитку агробізнесу в країні. Частка банку на ринку України становить 12%, загалом фінансування агробізнесу - 50% усього кредитного портфелю банку.
Яку частку в загальних прибутках компанії займає український ринок?
Crédit Agricole Україна є частиною великої групи Crédit Agricole, яка входить до десятки найбільших фінансових груп світу. Ми працюємо в 46 країнах, ми номер 1 у Франції та маємо лідируючі позиції на європейському ринку в управлінні активами, страховому бізнесі, споживчому фінансуванні. Наша робота в Україні має позитивний, але обмежений вплив на загальний прибуток Групи. До того ж Crédit Agricole Україна завжди демонстрував позитивні результати навіть у складних економічних умовах, і ми вважаємо, що український ринок має значний потенціал для розвитку у майбутньому.
Філіп Брассак, генеральний директор групи Credit Agricole, відвідав Київ та підтримав колектив банку, листопад 2022
Чи передбачаєте ви в майбутньому зростання української частки в загальному бізнесі Credit Agricole?
Так! Але наразі банк концентрується на тому, щоб забезпечити стабільне органічне зростання. Вступ України в Європейський Союз має бути поворотним моментом не тільки для банку, Групи, але і для інших інвесторів. Очікується більше інвестицій, стрімкіший розвиток, тому що вступ до ЄС фактично означатиме більшу впевненість та стабільність. Це буде чудовим сигналом для інвесторів. Наразі ми концентруємося на стабільному та тривалому розвитку.
Як група Credit Agricole допомогла Україні на початку повномасштабного вторгнення росії?
Хочу сказати, що я сам був насправді вражений, як швидко Група зреагувала на війну в Україні й ухвалила безпрецедентне рішення вже 24 лютого 2022 року. В перший тиждень повномасштабного вторгнення було зупинене все нове фінансування російських компаній і уся комерційна діяльність у росії.
Друге рішення, яке так само було миттєвим - започаткування фонду солідарності на суму 10 мільйонів євро. Не лише для підтримки співробітників Credit Agricole, а й для фінансування важливих для українського суспільства у воєнний час проєктів.
Група щось втратила через вихід з РФ?
У нас не було великого роздрібного банкінгу з мережею відділень у росії. Банк там був зосереджений на обслуговуванні міжнародних компаній і великого корпоративного бізнесу. Звичайно, припинення діяльності на ринку росії мало негативний вплив. Банк у росії перейшов від прибутку до збитків. Але завдяки значній диверсифікації бізнесу та зростанню Групи в цілому, вдалося повністю компенсувати цей негативний вплив.
Як війна вплинула на фінансові показники українського банку, наскільки вони змінилися за рік?
24 лютого 2022 року, коли тільки розпочалась повномасштабна війна, ми зовсім не очікували того, що ми маємо сьогодні. Ми готувалися до найгіршого сценарію. Одним із наших головних побоювань було можливе зниження ліквідності. Ми очікували масове зняття готівки клієнтами через війну. Але насправді сталося навпаки.
Люди продовжують розміщувати кошти в банку, депозитний портфель Credit Agricole відтоді виріс на 35%, а наша ліквідність в кілька разів перевищує мінімальний норматив НБУ.
Позиція стосовно ліквідності є дуже сильною, і не лише у Credit Agricole, а загалом у всій банківській системі. Зростання надлишкової ліквідності стало причиною відчутного збільшення операційного прибутку. В результаті – ми сформували значні резерви для покриття існуючих та потенційних збитків за нашим кредитним портфелем. На сьогодні ми маємо достатній буфер для хеджування наших кредитних ризиків в поточних умовах. Це перший момент.
Другий момент - це ситуація в бізнесі. Перші 3-4 місяці, коли Чорне море було заблоковане й агробізнес фактично не мав продажів, ми продовжували його підтримувати. Ми фінансували придбання насіння, добрив, аби підтримати посівну. Це була не дуже комфортна ситуація для банку, тому що ми не знали, що з того вийде. Але завдяки винятковій, просто якійсь незвичайній стійкості українського народу, бізнес адаптувався, процеси реорганізували, скоротили витрати, логістику і підлаштувалися до роботи під час війни загалом. Наразі ситуація є досить стабільною: банк і загалом банківська система є прибутковими.
Звичайно, проблемним також був період з постійними відключеннями світла. Але завдяки винятковій здатності мобілізувати свої сили і робити здається неймовірне український народ та бізнес змогли запобігти кризі під час блекаутів, відновити всі процеси. Це, можна сказати, магія українців, яка неабияк вражає.
Оцініть, будь ласка, перспективи українського ринку після закінчення війни?
Перш за все, відзначу, що потенціал (українського ринку, — ред.) велетенський: природні ресурси, агросектор, ІТ-компанії тощо. Ми готові працювати та підтримувати.
Україна має отримати значні кошти на етапі відбудови, щоб ефективно відновити інфраструктуру та економіку. Ми вже бачимо на міжнародному рівні, що партнери з ЄС і США готові створити план відновлення України, схожий на план Маршалла після Другої світової війни, і багато урядів уже працюють над ним. Водночас Україні необхідно залучати прямі іноземні інвестиції. Капітальні інвестиції з боку міжнародних компаній будуть ключовим рушієм здорового розвитку економіки, як це було в Польщі 3 десятиліття тому.
Навіть на цьому етапі ми намагаємося долучитися до процесу відбудови. У нас є спільна з ЄБРР програма фінансування на 50 мільйонів євро для підтримки критично важливих галузей, зокрема агробізнесу. Міжнародні фінансові інститути, як то ЄБРР чи МФК, можуть покладатися на такі банки, як наш, які мають розгалужену мережу відділень в Україні, щоб допомогти надати це фінансування кінцевим споживачам, зокрема агробізнесу.
Ще раз наголошу, що ключовим моментом буде вступ України в Європейський Союз. Це буде дуже потужний сигнал для інвесторів, тому що приєднання до Європейського товариства фактично означає більшу прозорість, стабільність, і це дійсно дасть впевненість інвесторам в майбутньому і в те, що в Україну справді можна інвестувати.
Як ви думаєте, коли Україна вступить до ЄС?
Я не берусь давати точних прогнозів.
Ми бачимо потужну політичну волю прискорити процес вступу. Я вважаю, що з українського боку є велике бажання впровадити необхідні реформи. Це вимагає деякого часу, але процес почався швидкими темпами.
Розкажіть, будь ласка, про вашу програму We Care!
Програма розпочалася з невеликої ініціативи у 2016 році, а зараз суттєво виросла в масштабах. Вона покриває чотири основні напрями: благодійність, волонтерство, екологічні ініціативи й підтримка співробітників банку. В умовах війни ми зосередилися на двох напрямах — підтримка співробітників і наша соціальна відповідальність. За останній рік ми реалізували понад 20 різних ініціатив - придбання нового обладнання для лікарень, адресна підтримка постраждалих від війни. Загалом в 2022 році ми спрямували 21 мільйон гривень. Ми маємо постійного партнера з благодійності – фонд «Твоя опора» і дуже задоволені результатами нашої співпраці. Вони нам надають перелік різних проєктів, де найбільше потрібна наша допомога, ми обираємо та надаємо фактично адресну допомогу.
Так, банк спрямував майже 8 млн грн на допомогу ІПАГу в Києві та придбав сучасний дихальний апарат для анестезії, професійну ультразвукову діагностичну систему та потужний електрогенератор. Ми також придбали медичне обладнання для Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні на суму 5,6 млн грн. Уже 1250 пацієнтів лікарень отримали життєво необхідну допомогу!
Credit Agricole подарував медичне обладнання для ІПАГу, 2022
Ми повсякчас шукаємо нові можливості допомогти тому, хто найбільше цього потребує. Під час війни ми навіть реалізували новий напрям благодійності – почали залучати допомогу від регіональних банків Групи. Так, придбали 21 дизельний генератор вартістю майже 11 млн гривень для 14 соціальних установ Житомирщини, а також 19 генераторів вартістю майже 3,5 млн гривень для дитячих будинків. А нещодавно, з нагоди 30-річчя роботи Credit Agricole в Україні, регіональний банк Групи - Credit Agricole Provence Cote d'Azur, подарував наркозний апарат вартістю майже 2,5 млн гривень для клініки «Сімейний лікар» Запорізької області. В цілому від початку війни Credit Agricole S. A. та регіональні банки групи Credit Agricole спрямували 40,6 млн грн на допомогу лікарням та постраждалим в Україні.
А ще від початку війни мене вразило, як самовіддано поводилися співробітники банку. Вони підтримували клієнтів та забезпечували безперебійність роботи відділень та банківських сервісів в складних під час війни, а після роботи волонтерили. Я не розумів, чи був у них час на відпочинок і сон. Це справді вражаюче.
Співробітники Credit Agricole Банку взяли участь у благодійному напівмарафоні, Київ, квітень 2023
Чи планує Credit Agricole найближчим часом запускати якість нові проєкти?
У нас багато проєктів та ідей, над якими ми працюємо. Зараз ми ведемо роботу над розробкою спеціальної індивідуальної пропозиції, для приватних підприємців. Цей сегмент в Україні дуже широко представлений і ми прагнемо допомогти їм розкрити свій потенціал, запропонувавши спеціальні продукти та сервіси. Сподіваємося, що це буде одна з найкращих пропозицій на ринку.
Як завжди, ми продовжуватимемо підтримувати агробізнес і розвиватимемо експертизу в проектах з відновлюваної енергетики в Україні.
Крім цього, Credit Agricole ще до війни був одним із лідерів ринку автокредитування і, попри те, що на початку війни ця програма була тимчасово призупинена, у липні минулого року ми відновили її роботу. Не так багато банків в Україні працюють у цьому напрямі. Я хочу сказати, що ми дуже пишаємося результатами. У нас чудова якість продукту і кредитного портфелю.
Команди Credit Agricole взяли участь у флешмобі до 30-річчя банку в Україні